top of page

Norma ISO 10360-08 dla ramion pomiarowych dla pomiarów skaningowych

Norma 10360-08 opisuje testy walidacyjne skanerów laserowych na stacjonarnych współrzędnościowych maszynach pomiarowych.  Tutaj zostały one przystosowane do przenośnych ramion pomiarowych w celu określenia globalnych niepewności pomiaru skaningowego ramieniem pomiarowym. 
PForm i PSize  Jeśli chodzi o ramiona pomiarowe ze skanerami, testy PForm i PSize są identyczne jak te wykonane według ISO 10360-08, z tym że ramię pomiarowe ze skanerem zastępują współrzędnościową maszynę pomiarową. 


LDia (LDia.5×25 :Art :ODS) Test ten ocenia powtarzalność pomiarów bezstykowych wykonywanych przez skaner. Dokładniej rzecz ujmując, określa błąd, który może wystąpić podczas zmiany orientacji skanera w przestrzeni. Kula wzorcowa jest mierzona w 5 różnych orientacjach (jak w przypadku LDia za pomocą sondy stykowej) i obliczane są środki 5 sfer zmierzonych z każdej orientacji. Średnica najmniejszej kuli obejmującej 5 otrzymanych środków jest wynikiem testu. Test ten nie służy do specyfikowania samego skanera, ale raczej do określenia wpływu ruchów przegubów ramienia na pomiary skaningowe. 


EUni (E[Uni:j:ODS]) 

Ten test jest podobny do EUni dla pomiarów stykowych, z tą różnicą, że ocenia jednokierunkowy pomiar długości ramienia pomiarowego ze skanerem, a nie z sondą. Rezultatem jest największy błąd pomiarowy spośród 105 pomiarów wykonanych w obrębie objętości ramienia. 

15 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page