top of page

Inspekcja ramieniem pomiarowym - Jak zostać ekspertem - 10 Wskazówek

Zdjęcie autora: FriDiPro Marcin WielkiewiczFriDiPro Marcin Wielkiewicz

Ramiona pomiarowe są szeroko stosowane w różnorodnych aplikacjach, takich jak inżynieria odwrotna, kontrola jakości czy szybkie prototypowanie. Są to systemy o wysokiej jakości. Istnieją jednak kluczowe czynniki, które mogą wpływać na jakość danych uzyskiwanych z ramion pomiarowych – środowisko pracy, operator oraz organizacja zadań.

Przedstawiamy 10 wskazówek, dzięki którym twoja inspekcja ramieniem pomiarowym uzyska najlepsze wyniki:

  1. Nie przekraczaj zakresu ramienia, nie przeciążaj ramienia pomiarowego:

    Gdy elementy ramienia są maksymalnie wyciągnięte, ramię osiąga swój maksymalny zakres roboczy. Próba wymuszenia ruchu poza ten zakres może prowadzić do nieprawidłowych pomiarów lub uszkodzenia ramienia. Aby temu zapobiec, ramię Ace automatycznie zatrzymuje pomiary zbliżające się do mechanicznych limitów. Osie 2, 4 i 6 ramienia są wyposażone w mechaniczne i programowe ograniczniki ruchu.

  2. Używaj stabilnego zamocowania, solidnie dokręć mocowanie do podstawy ramienia pomiarowego:

    Podstawa ramienia musi być bezpiecznie przymocowana, aby zapewnić wysoką dokładność pomiarów. Mocowanie u podstawy ramienia musi być solidnie dokręcone za pomocą dostarczonego klucza. Ponadto, podstawa, na której zamocowane jest ramię, musi być sztywna i stabilna. Te same zasady dotyczą mocowania mierzonych części. Idealnym rozwiązaniem jest przymocowanie ramienia i części razem na bardzo sztywnym podłożu metrologicznym, takim jak płyta pomiarowa z granitu. Stół konferencyjny lub biurko nie zapewnią optymalnych rezultatów.

  3. Gdy część jest zbyt duża, pomyśl o metodzie "Leap frog" (żabiego skoku):

    Gdy część jest zbyt duża, aby zmieścić się w zasięgu ramienia, można przenieść ramię jeden lub więcej razy, aby zmierzyć całą część. Każdej nowej pozycji ramienia muszą towarzyszyć punkty odniesienia (na kulach lub stożkach), aby wyrównać ramię do jego poprzedniej pozycji. To przemieszczenie ramienia, przy zachowaniu odniesień pomiarowych, to właśnie metoda żabiego skoku. Użytkownicy powinni wziąć pod uwagę niedokładność wynikającą z każdej zmiany pozycji.

  4. Utrzymuj ramię pomiarowe w czystości:

    Ramię pomiarowe to narzędzie metrologiczne, które musi być przechowywane i używane w czystych warunkach. Złącza sondy muszą być czyste, aby zapobiec zatkaniu, zacięciu lub nawet złamaniu jednego ze styków. Szkło kamery skanera powinno być czyszczone z kurzu i odcisków palców. Należy również monitorować czystość i stan kulki pomiarowej. Gdy ramię nie jest używane, zaleca się przykrycie go pokrowcem ochronnym.

  5. Monitoruj pozycję łokcia, unikaj kolizji:

    Łokieć ramienia (oś 4) jest bardzo mobilny. W pewnych warunkach użytkowania, zwłaszcza podczas kontroli trudno dostępnych obszarów, łokieć ramienia może kolidować z otoczeniem. Zazwyczaj nie ma to konsekwencji, ale może powodować zużycie niektórych części, a rzadziej – dekalibrację ramienia. Tylko czujność i doświadczenie użytkownika mogą uniknąć tych kolizji.

  6. Utrzymuj sondę stabilnie podczas pomiaru:

    Nieruszanie się podczas pomiaru wydaje się oczywiste. Niestety, na niektórych bardzo śliskich materiałach trudno jest trzymać się tej podstawowej zasady. Pomocną techniką jest przytrzymywanie sondy do części kciukiem i palcem wskazującym. Nie należy tego używać systematycznie, ponieważ ciepło palców wpływa na wynik pomiaru. Przed rozpoczęciem pracy operator powinien sprawdzić, czy nic nie przeszkodzi w poruszaniu się wokół części i czy będzie mógł stać w stabilnej pozycji podczas każdego pomiaru.

  7. Regularnie kalibruj sondy:

    Sondy są bardzo dokładnymi narzędziami do pomiaru 3D. Regularna kalibracja sond jest zalecana, podczas długotrwałego i regularnego użytkowania ramienia. Najmniejsza wada kalibracji sondy wpływa na każdy pomiar. Ponadto, nie zaleca się silnego dociskania sondy do części.

  8. Sprawdź dostępność obszarów do zmierzenia przed rozpoczęciem pomiaru:

    Podczas kontroli części prawie tak dużej, jak objętość pomiarowa ramienia, pozycja statywu może mieć kluczowe znaczenie dla powodzenia pomiarów. Wybór właściwej pozycji czasami pomaga uniknąć przebazowania metodą żabiego skoku, dotrzeć do trudno dostępnych wnęk lub po prostu poprawić komfort operatora. Po wybraniu pozycji, przed wykonaniem pomiarów, systematycznie sprawdzaj dostępność obszarów do zmierzenia za pomocą ramienia.

  9. Regularnie wykonuj test precyzji ramienia (np. na kuli wzorcowej):

    Ramię pomiarowe to złożone narzędzie, które jest czasami bardzo obciążone przez środowisko, w którym działa. Aby mieć pewność co do jego pomiarów i tworzyć raporty pomiarowe wysokiej jakości, ramię musi być regularnie sprawdzane. Kula lub płytka wzorcowa pozwolą sprawdzić czy ramię spełnia specyfikację.

  10. Utrzymuj ramię w temperaturze pokojowej:

    Ramiona pomiarowe to przenośne CMM, które mogą być używane zarówno w warsztatach, biurach projektowych, pomieszczeniach metrologicznych, jak i na zewnątrz. Jednak ramię pomiarowe, które przeszło nagłą zmianę temperatury, nie powinno być używane natychmiast. Na przykład, ramię przechowywane w zimnym miejscu będzie musiało odczekać przed użyciem w pomieszczeniu metrologicznym. Przed wykonaniem dokładnych pomiarów, należy poczekać na stabilizację temperatury ramienia.

Dodatkowa wskazówka – Unikaj przerzucania łokcia ramienia:

Przerzucanie łokcia ramienia z jednej strony na drugą może powodować niewielkie odchyłki w pomiarach. Jeśli nie musisz tego robić, trzymaj łokieć ramienia po tej samej stronie podczas całego procesu pomiarowego. W tej konfiguracji dokładność ramienia jest znacznie lepsza niż wskazana w jego specyfikacji. Ponadto, jeśli to możliwe, staraj się nie zmieniać zbytnio kierunków sondy podczas pomiaru cechy geometrycznej. To kolejny świetny sposób na zwiększenie precyzji ramienia.

 
 

Wyślij zapytanie

Treść zapytania
Wybierz opję

Dziękujemy za przesłanie zapytania

Oberon 3D

ul. Wspólna 1 43-190 Mikołów

tel. +48 32 220 02 46

zapytanie@oberon3d.pl

©2023 Oberon 3D

©2023 Leszek Pietrzak

Polityka prywatności

bottom of page