top of page
Przy współpracy z firmą Oberon 3D powstało nowatorskie Laboratorium Metrologii i Inżynierii Odwrotnej

Wiadomości uczelniane Politechniki Opolskiej

Wiadomości uczelniane Politechniki Opolskiej

Politechnika Opolska Wydział Mechaniczny nowocześnieje nie tylko od zewnątrz

Wydział Mechaniczny nowocześnieje nie tylko od zewnątrz

POSTED BY LUCYNA STERNIUK-GRONEK ON 24 MARCA 2017 IN AKTUALNOŚCIJEDNOSTKIWYDZIAŁ MECHANICZNYWYDZIAŁY | 2 034 VIEWS 

W podziemiach obłożonego rusztowaniami budynku przy ul. Mikołajczyka, przy współpracy z firmą Oberon 3D powstało nowatorskie Laboratorium Metrologii i Inżynierii Odwrotnej. Uroczyste otwarcie miało miejsce 23 marca.W słynnej, przezabawnej powieści Bohumila Hrabala ,,Obsługiwałem angielskiego króla” jest taka scena, w której doświadczony kelner instruuje młodszego kolegę, jak ułożyć na półmisku wędliny, żeby sprawić wrażenie, że jest ich więcej niż wskazywałaby na to waga kuchennego kontrolera.

Nie bez powodu właśnie tę scenę przywołał podczas otwarcia dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Janusz Pospolita. To właśnie kwestią pomiarów i interpretacją wyników zajmie się najnowsza placówka uczelni, wyposażona w szereg najnowocześniejszych skanerów, głowic laserowych, drukarek 3D i trakerów optycznych. Przy takim sprzęcie nie mają szans żadne sztuczki!

Laboratorium Metrologii i Inżynierii Odwrotnej powstało przy współpracy z tyską firmą Oberon 3D – liderem w dostarczaniu maszyn, urządzeń i narzędzi pomiarowych, w tym również specjalistycznego oprogramowania, a także organizatorem szkoleń.

Chciałbym, żeby ten przyczółek naszej firmy stał się jej miejscem sztandarowym. – powiedział prezes Leszek Pietrzak  Dzięki symbiozie z uczelnią podwyższymy naszą merytorykę, a jednocześnie będziemy mieć kontakt z przyszłymi pracownikami, którzy już w czasie studiów będą praktykować na naszych urządzeniach.

Laboratorium jest efektem wspólnej inicjatywy, która w sposób naturalny zrodziła się przed dwoma laty, podczas branżowej konferencji z udziałem przemysłowców i badaczy. Jednym z pomysłodawców, obok prezesa Oberon 3D był prof. Wit Grzesik.

Wśród urządzeń znajdujących się w laboratorium, dr hab. inż. Piotr Niesłony, prof. PO, kierownik Katedry Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji i drugi współinicjator nowej placówki – wymienia skaner na światło kolorowe, który potrafi oddać barwę badanego elementu, co ma istotne znaczenie np. w bioinżynierii, gdzie bada się kształt tkanek, czy strukturę uszkodzonych kości, dwuzakresowy, optyczny skaner strukturalny mierzący z dokładnością 5 mikrometrów, traker do pomiarów dużych elementów oraz ramię pomiarowe sprzężone z głowicą laserową. Wspólną zaletą wszystkich zgromadzonych tu urządzeń jest ich wielka dokładność i szybkość wielokrotnie większa od klasycznych maszyn pomiarowych.

Z laboratorium będą korzystać studenci wszystkich kierunków Wydziału Mechanicznego, metrologia, na różnym poziomie i w różnych zakresach, jest bowiem obecna w programie kształcenia każdego inżyniera. Opiekunem nowego laboratorium jest Roman Chudy.

Jak zauważył dziekan Pospolita – w trudnych dla uczelni czasach jakość dydaktyki jest fundamentem.

I choć w najnowszym laboratorium można z dużą dokładnością zmierzyć niemal wszystko – to akurat korzyści, jakie będą zeń płynąć są absolutnie niepomierne!

bottom of page